Co to jest Go?

Go jest fascynującą grą planszową, która narodziła się w Chinach ponad 4000 lat temu. W Go, która znana również jest jako baduk, wei ch’i lub igo, grają miliony ludzi na całym świecie. W Japonii, Koreii, Chinach i Tajwanie popularność Go jest o wiele większa niż szachów na zachodzie, a profesjonalni gracze Go w tych krajach walczą o wysokie nagrody pieniężne w prestiżowych turniejach. W Polsce go zdobywa coraz większą popularność, czego efektem było założenie Polskiego Stowarzyszenia Go prawie 30 lat temu.

W Go zasady gry są bardzo proste, można nauczyć się ich dosłownie w kilka minut, jednak opanowanie gry na poziomie mistrzowskim nierzadko zabiera całe życie. Dwóch graczy na przemian umieszcza białe i czarne kamienie na dużej desce, na której znajduje się 19 pionowych i poziomych linii, a celem gry jest otoczenie terytorium. Kamienie na desce pozostają nieruchome ale można je zdjąć jednak tylko gdy zostaną całkowicie otoczone.

Go jest grą, w której za prostotą zasad kryje się nieskończona głębia i bogactwo wartości – Go nagradza cierpliwość, umiarkowanie i równowagę, a karci agresję i chciwość. Podobnie jak azjatyckie sztuki walki, Go uczy koncentracji, równowagi i dyscypliny. Rozgrywa jest odzwierciedleniem osobowości każdego z graczy, gdyż w Go gra się całym sobą. Od gracza wymaga elastyczności, zdrowego rozsądku i cierpliwości. Delikatny rozkład sił i wpływów na planszy potrafi w ciągu jednej rozgrywki zmieniać się wielokrotnie, co sprawia, że gra jest pełna emocji i dramaturgii.

Go łączy ze sobą piękno i intelektualne wyzwanie. Harmonia ruchów i kształtów jest widoczna za każdym razem gdy umieszczamy kamień na desce. W Azji w Go gra się na tradycyjnych, pięknie zdobionych, wykonanych z drogiego drzewa, deskach zwanych Goban. Kamienie są niczym luksusowa biżuteria – wykonane z drogocennych materiałów m.in. jadeitu, muszli, a nawet z lawy wulkanicznej. Oczywiście dostępne są także mniej wyszukane i tańsze zestawy. Jednak bez względu na to na czym się gra w Go, obrazy kształtów malowane przez czarne i białe kamienie są niepowtarzalne i mają w sobie hipnotyzującą głębię, która w magnetyczny sposób przykuwa wzrok.

Go zdaje się posiadać magiczne właściwości. Odwieczni wrogowie śmieją się razem. Prezes banku i dozorca umawiają się na partię po lunchu. Go łagodzi obyczaje i łączy. Go trafia do wszystkich ludzi, którzy zdają się mieć jedną wspólną cechę - nie lubią, gdy mówi się im co mają robić, ani też jak mają patrzeć na świat.

Nikt, tak na dobrą sprawę, nie wie, czym jest Go, jak się powinno w Go grać i jakie może mieć ono znaczenie dla każdego z nas. Jedyną drogą aby zrozumieć Go, jest spróbować odkryć je samemu - tak jak odkrywa się góry z przewodnikiem, który może pokazać nam kilka najpopularniejszych szlaków, ale to, jaką drogę na szczyt wybierzemy, zależy tylko od nas.