Wstęp o go

Wyobraź sobie, że Bóg ma dom. Jest dość duży, a jednym z jego wyjątkowych aspektów jest to, że można znaleźć w nim najdoskonalsze przykłady wszystkiego tego, co ludzka wyobraźnia jest w stanie stworzyć - najpiękniejsze meble, obrazy oraz rzeźby najznakomitszych artystów, książki wielkich pisarzy, najbardziej urzekające zapachy - a to wszystko umieszczone w pokojach o idealnych proporcjach i rozmiarach. Wyobraź sobie, że przychodzisz w odwiedziny. Wchodzisz do środka, stajesz w holu i wieszasz swój płaszcz w szafie po lewej stronie. W szafie oprócz ubrań jest też półka na drobiazgi i jeśli przyjrzysz się uważnie, to w rogu dostrzeżesz zestaw do Go.

Go zdaje się posiadać magiczne właściwości. Dzieciaki, które zwykle biegają jak szalone wokół cennej wazy, która stoi w salonie, siedzą spokojnie, pogrążone w myślach. Rodzice, wyjątkowo nie gonią dzieciaków do łóżek, a pozwalają im zostać dłużej niż zwykle, aby dokończyć „tę ostanią partię”. Odwieczni wrogowie śmieją się razem. Prezes banku i dozorca umawiają się na partię po lunchu. Go łagodzi obyczaje i łączy. Go trafia do wszystkich ludzi, którzy zdają się mieć jedną wspólną cechę - nie lubią, gdy mówi się im co mają robić, ani też jak mają patrzeć na świat.

Nikt, tak na dobrą sprawę, nie wie, czym jest Go, jak się powinno w Go grać i jakie może mieć ono znaczenie dla każdego z nas. Jedyną drogą aby zrozumieć Go, jest spróbować odkryć je samemu - tak jak odkrywa się góry z przewodnikiem, który może pokazać nam kilka najpopularniejszych szlaków, ale to, jaką drogę na szczyt wybierzemy, zależy tylko od nas.

Tags: